משכנתא לכל מטרה

מהי משכנתא לכל מטרה?

משכנתא לכל מטרה הנה הלוואה שניתן לקבל מהבנק למשכנתאות על חשבון הנכס הקיים שלכם בתנאים ומגבלות שהבנק קובע מראש. בניגוד להלוואות לדיור רגילות, הלוואה מסוג זה ניתנת כיום עד 50% משווי הנכס בלבד.

בהלוואה זו, בדומה להלוואות משכנתא אחרות הבנק משעבד את הנכס שלכם לטובתו עד מועד סילוק ההלוואה באופן מלא.

לאילו מטרות ניתן לקבל הלוואה לכל מטרה?

הלוואה לכל מטרה כשמה כן היא, הלוואה שהבנק נותן לכם כנגד שיעבוד הנכס לכל מטרה שהיא: לימודים, חופשה בחו"ל, עזרה לילדים, רכישת נכס נוסף, שיפוצים, כיסוי חובות ועוד.
בשנים האחרונות הוגברה הקפדנות בבנקים בכל הקשור למטרת ההלוואות ולכן הבנקאי ידרוש מכם דין וחשבון לאיזו מטרה אתם צריכים את הכסף ובחלק מהמקרים אף תצטרכו להציג אסמכתאות.

ישנם 3 הבדלים עיקריים בין הלוואה לכל מטרה לבין הלוואה מסחרית- הלוואה רגילה. בראשון (משכנתא לכל מטרה) הבנק משעבד את הנכס לטובתו ובהלוואה רגילה אינכם צריכים להציג בפני הבנקאי מסת מסמכים גדולה.

יחד עם זאת, משכנתא לכל מטרה ניתנת למספר שנים ארוך (עד 30 שנים) לעומת מקבילתה בבנק המסחרי ואף הריביות שניתנות בה לרוב נמוכות יותר מהלוואה רגילה.
ההבדל המהותי בין שתי ההלוואות הוא נושא הריביות. הריביות שתקבלו בעבור משכנתא לכל מטרה (כנגד שיעבוד נכס ופריסת שנים ארוכה יותר) ינועו סביב ה 4%. לעומתן, הריביות שתקבלו מהבנק בהלוואות מסחריות יכולות להגיע גם עד 11% תלוי בסוג ההלוואה, מטרתה וסוג הלקוח. יש לשם לב שמכיוון שהלוואות אלו ניתנות בריבית גבוהה מאוד ופריסת השנים נמוכה אזי ההחזר החודשי יהיה גבוה משמעותית מההחזר החודשי בהלוואה הנחשבת לכל מטרה.

כחלק מבניית תמהיל משכנתא אופטימאלי, אנו בוחנים את מכלול הפרופיל הפיננסי של הלקוח כולל הלוואות קיימות בחשבון העו"ש, הלוואות מכרטיסי אשראי ואף מינוס בחשבון וכך מאפשרים ללקוח לאחד את הלוואותיו להלוואה אחת, בתנאים טובים יותר, בריביות נמוכות יותר וכך מקלים על ההחזר החודשי ועל ההתנהלות היומיומית.
במילים אחרות, משכנתא לכל מטרה מאפשרת לעשות סדר בחשבונות הבנק שלכם.

למשקיעי נדל"ן בחו"ל, הלוואה לכל מטרה יכולה לאפשר קבלת הלוואה בתנאים נוחים על חשבון הנכס הקיים בישראל לשימוש כהון עצמי ברכישת נכס בחו"ל.

מהם החסרונות?

ראשית, הלוואה זו ניתנת בתנאי משכנתא לכל דבר ולכן כמות הבירוקרטיה תהיה זהה: שמאות ברוב המקרים, הצגת תלושי שכר ויכולת החזר, עמלת פתיחת תיק ועוד.

שנית, היא מתאפיינת בתנאי ריבית גבוהים יותר מאשר משכנתא למטרת דיור, שהיא משכנתא רגילה אך עדיין חשוב לזכור שהיא זולה לרוב מהלוואות חוץ בנקאיות וניתן לפרוס אותן לטווח ארוך יותר.

מי זכאי להלוואה?

כל מי שבבעלותו נדל"ן שאין עליו משכנתא או שקיימת משכנתא נמוכה יחסית, כלומר פחות מ 50% משווי הנכס יכול לקבל משכנתא לכל מטרה, בכפוף ליכולותיו הפיננסיות של הלווה.

דוגמא: נניח שברשותכם נכס בשווי מיליון וחצי ש"ח ויתרת המשכנתא כיום עומדת על 500 אלף ₪. כמו שציינתי, ניתן לקבל הלוואה לכל מטרה עד 50% משווי הנכס כלומר הלוואה על סך 750 אלף ₪. מסכום זה יש להחסיר את יתרת המשכנתא וכך נותרו 250 אלף ₪ שניתן לקבל כמשכנתא לכל מטרה, לרכישת נכס נוסף או על מנת להטיב את תנאי ההלוואות הקיימות שלכם או לכל צורך אחר שתזדקקו לו. כדי לדעת מהי יתרת המשכנתא שלכם, אתם יכולים לברר זאת מול מוקד המשכנתאות בו מנוהלת המשכנתא שלכם או להוציא דו"ח יתרה לסילוק ללא עלות. כיצד ניתן להוציא את הדו"ח? לחץ כאן!

בהצלחה!

       המאמר נכתב על ידי קרין ארמל

       קרין ארמל, יו"ר DNA משכנתאות, יזמית ופועלת למען עצמאות כלכלית.

       עמוד הפייסבוק: DNA משכנתאות

2018-03-17T21:30:24+00:00