הקמת עסק חדש וניהולו, זה לא בהכרח בשבילך.

הקמת עסק חדש אינה מתאימה לכל אחד.

זה לא בגלל שרצית לקצץ בשעות העבודה שלך ולעשות לעצמך הנחות או חיים קלים יותר. זה בטח לא בגלל שפוטרת רק עכשיו או בגלל שהתקופה למצוא עבודה היא לא תקופה טובה. עסק חדש דורש המון כדי שזה ייחשב כמצליח כך שאולי יש לך מספיק סיבות לחשוב בכיוון של הקמת העסק, אלו בהחלט לא סיבות מספקות. הקמת עסק חדש וניהולו, זה לא בטוח בשבילך.

טרם פתיחת עסק חדש יש הצורך במחשב ויצירתיות, לתכנן את השירותים והמוצרים, התוכנית העסקית שלך, זמן, אנרגיה, הכרות מקצועית קודמת עם תחום הפעילות העסקית, הכרת לקוחות פוטנציאליים ראשוניים, בדיקות התכנות כלכליות ומשפטיות, מיפוי תחרות קיימת ועתידית, איתור נכס, גיוס הון ו/או חוב או אולי הבאת כסף מהבית, איתור ספקים וסגירת הסכמים עמם.

הקמת עסק חדש וניהולו, זה לא בהכרח בשבילך.

עסק חדש וניהולו ימצוץ ממך כל טיפת סבלנות, עצבים, כוחות פיזיים ונפשיים, התמודדות עם עליות לצד נפילות, עקביות לאורך תקופה לא קלה, אמביציה ונחישות שפשוט אין לרוב האנשים. דרמה אמיתית.

שמחת החיים שליוות אותך רוב החיים תתהפך בימים רבים, עצביך יאלצו לקבל צורה של פלדה מחוסמת למראה ומשמע דברים שיוציאו אותך מדעתך מהקטנים לגדולים…איש המכירות יוצא פתאום להפסקת סיגריה בת שעה, הפקידה מגדילה על דעת עצמה את הקופה הקטנה בעסק מהוצאה בשלוש ספרות לכדי חמש ספרות, הלקוח מבקש החזר אבל מתברר שהוא בכלל לקוח של המתחרה שלך, הקמפיין הפרסומי מתעכב ביום ומכירות אין באופק, פרצו לך לשרת כי שכחת את הלפטופ עם מסך פתוח אצל השכן והרשימה ארוכה ארוכה… ממש התשה.
העשיה היא מתמדת עד להצלחה.

ואחרי ערימת האזהרות והסטטיסטיקות הכואבות ולראות בעלי עסקים נופלים כזבובים, אפשר גם הרבה נחת בכל הסיפור הזה ולהפוך את העסק החדש שלך להכרח.

הקמת עסק וניהולו, הכרחי בשבילך!

פתאום המוצר או השירות שלך מתחיל לתפוס. בלוגרים מדברים על זה, מתקשרים אליך מעיתון מקצועי ומבקשים לראיין אותך כי נוצר באזז. לקוחות עברו אצלך, נחשפו, רכשו ואף יצאו מרוצים שאפילו מתחילים להמליץ לחברים מפה לאוזן ולא רק שהמכירות עולות ועוברות את ההוצאות, אפילו הוצאות השיווק מתייצבות כי הרי אין טוב ואיכותי מהמלצה מפה לאוזן וזה אפילו בחינם.

אתה מוצא יום פנוי להפתיע את האישה והילדים בטיול בלתי צפוי וכמה שכולם מאושרים כי זה לא רק זמן פנוי לקרובים, יש גם איך לממן את הדלק, את האוכל, את הפינוקים. Relax.

ואז אחד הלקוחות מגיע ומציע לך להכנס בשותפות או זכיינות בפתיחת סניף של העסק שלך. ולא רק שהעסק שלך הופך לרווחי ומתפקד כמכונה משומנת בערך כמו שחלמת בתחילה, יש בעסק גם מנהלים שאפשר לסמוך עליהם, כאלה שיודעים להשמר מתקלות חוזרות ונשנות – מנהלים המונעים מהתרגשות ומביאים לתוצאות ממשיות.

הוכח כי כל אחד ואחת יכולים בוודאות מוחלטת להקים עסק, לנהל אותו ולהביאו לשיאים, שיאים שוברי גבולות. לא לפני שיודעים לשרטט גבולות ומפת דרכים. להבין מה היכולות והתרומה של כל רכיב בעסק, לסמן מטרות ויעדים קצרי וארוכי טווח. נקודות טקטיות לצד אסטרטגיות. לראות מהסוף להתחלה כיצד צריכה להראות ההצלחה העסקית.

המנעות מבניית עסק מצליח בשיטת ההסתכלות מהסוף להתחלה דומה מאד לטיפוס על סולם מאד מאסיבי המקובע לאדמה, כזה סולם מעוטר ונראה מאד בטוח אבל בהגיעך לשלב השמיני מתוך עשרים מגיע ילד וצועק לך מלמטה: "היי, הסולם שלך מדהים אבל הוא לא נשען על הקיר הנכון".

כאן מתחילה אצל בעל העסק החכם שצופה פני עתיד, תפנית. משימת הפיכת העסק לנכס מניב המנוהל בידי מומחים ומובילים.
עסק כזה שעובד עבורך גם בחוסר נוכחותך המלאה. פתאום העסק הוא תאגיד העובד ועומד ברשות עצמו. עסק עם תהליכי בקרה עצמאיים, עם יישום לקחים פנימיים, עם תמרוץ כמעט כל רכיב בעסק להגעה להישגיות ולרווחיות.

לחלופין, אם העסק שלך לא הופך לנכס, הרי שאתה משועבד אליו ומגלה בגיל מאוחר ברוב המקרים שלא רק שקשה לך להתנתק ממנו, אתה כבר לא מעודכן בכל החידושים, המתחרים כבר עשו מהלכים שעוקפים אותך ואז נראה אותך מסוגל להתמודד עם שינויים ומהפכות בארגון שאתה בעליו ופועל בו בסובייקטיביות ונלחם אולי בהפסדים או אף ירידה בהכנסות. לא פשוט.

כשם ששכיר מכין עצמו ליום הפרישה לפנסיה, לבעל עסק שזהו גם הנכס שלו, ראוי שתהיה תכנית פרישה מוקדמת וזאת בעיקר לאור כל המאמץ והמשאבים המוגדלים שהעסק לקח/שתה/בלע מבעליו בשלבי ההקמה המוקדמים.

מכאן תצמח ההתמקדות במשמעות חלוקת דיוידנדים במקום בכיה על הפנסיה המשולמת לי כל חודש עד סוף חיי.
זו תשואה נפלאה. להתרפק ולהנות מפירות חזונך ומאמציך.

איציק מדינה, מייסד ושותף
קשפלואו ישראל

2016-12-14T18:06:25+00:00